..:: TeslaForum ::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
..:: TeslaForum ::..

Forum posvećen raznim temama, BEŠČANIMA i naravno Nikoli Tesli!
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Zanimljivosti

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
papajaa




Broj poruka : 1
Location : asdasdasdad
Datum upisa : 03.03.2008

Zanimljivosti Empty
PočaljiNaslov: Zanimljivosti   Zanimljivosti Empty03/03/08, 02:23 am

Jel mozete napisati neke zanimljivosti o tesli?
Nazad na vrh Ići dole
Chelsea

Chelsea


Broj poruka : 193
Godina : 34
Location : Frank Lampard
Datum upisa : 22.10.2007

Zanimljivosti Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti   Zanimljivosti Empty26/03/08, 11:04 pm

(*10. јул 1856—†7. јануар 1943) је један од најпознатијих светских проналазача и научника у области физике, електротехнике и радиотехнике. Рођен је 10. јула 1856, у селу Смиљан код Госпића (Аустријско Царство, данас Хрватска) у српској породици, а умро 7. јануара 1943 у Њујорку, САД.

Најзначајнији Теслини проналасци су полифазни систем (трофазни систем), обртно магнетно поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака.

Његов систем наизменичних струја је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину. Био је кључни човек на изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима.

Пошто никада није обраћао много пажње на своје финансијско стање, умро је у својој 87. години, сиромашан и заборављен.

Једини је Србин по коме је названа једна међународна јединица мере, јединица мере за густину магнетног флукса, Тесла.
Nazad na vrh Ići dole
Chelsea

Chelsea


Broj poruka : 193
Godina : 34
Location : Frank Lampard
Datum upisa : 22.10.2007

Zanimljivosti Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti   Zanimljivosti Empty26/03/08, 11:06 pm

* „Ако будем имао среће да остварим барем неке од својих идеја, то ће бити доброчинство за цело човечанство. Ако се те моје наде испуне, најслађа мисао биће ми та да je то дело једног Србина.“ (Никола Тесла у време посете Београду 1892. године).
* „Ja сам, као што видите и чујете, остао Србин и преко мора, где се испитивањима бавим. То исто треба да будете и ви и да својим знањем и радом подижете славу српства у свету.“ (Никола Тесла, 2. јуна 1892. године у говору студентима Велике школе у Београду)
* „Поносан сам што сам потекао из земљорадничког витешког народа, који je y непрестаној љутој борби за своје идеале и европску културу задужио Европу и свуда заслужио част и поштовање читавог света, нарочито велике Америке.“ (Никола Тесла 1936. године у отпоздраву Удружењу југословенских инжењера и архитеката, које му je упутило честитке поводом 80. рођендана)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Zanimljivosti Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti   Zanimljivosti Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Zanimljivosti
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
..:: TeslaForum ::.. :: ...::: Religija - Nauka - Umetnost :::... :: Nikola Tesla-
Skoči na: